Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/e/3/e3869c67-b1f3-47ac-aa2c-8cedf3fa5b7c/fornax.sk/web/wp-config.php on line 72

Warning: Undefined array key "HTTP_X_WP_TEMPORARY" in /data/e/3/e3869c67-b1f3-47ac-aa2c-8cedf3fa5b7c/fornax.sk/web/wp-config.php on line 73
Zubný kaz-ako mu správne predchádzať? | FORNAX Magazín

Ako predchádzať vzniku nových zubných kazov?

Každý človek, ktorému záleží na svojom zdraví absolvuje pravidelné preventívne prehliadky. V stomatológii je nárok na preventívnu prehliadku každý rok a nárok na dentálnu hygienu 2x do roka. Pravidelné prehliadky pomáhajú v prevencii a skorej diagnostike zubného kazu.  Zubný kaz treba podchytiť už v rannom detstve. K správnej starostlivosti o svoj chrup by sme mali viesť aj svoje deti, ktoré majú nárok na preventívnu prehliadku až 2x do roka. Navštíviť stomatológa by sme mali s dieťaťom už v období prerezávania prvých mliečnych zubov. Starostlivosť o mliečny chrup je nesmierne dôležitá pre správny vývin trvalého chrupu, ale aj v osvojení si správnych hygienických návykov v starostlivosti o zuby.

Najlepšia prevencia je dôsledné čistenie zubov

Dôvody, pre ktoré vzniká zubný kaz

Čistenie zubov pomáha proti zubnému kazu

Všetci túžime po zdravých, čistých a bielych zuboch. Na to, aby sme to dosiahli stačí naozaj málo. Pravidelné a správne čistenie zubov je najlepší krok v prevencii pred zubným kazom a zápalom ďasien. Títo majú spoločného pôvodcu, ktorým je zubný povlak. Ide o usadeninu, ktorá sa zdržiava na zuboch a ďasnách. V neodstránenom zubnom povlaku sa množia baktérie, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu. Ak ho dostatočne neodstránime, a bude dlhodobo zostávať na zuboch, je vysoká pravdepodobnosť vzniku zubného kazu. Správnou technikou čistenia zubov minimalizujeme vznik nových zubných kazov.  

Chyby, ktorých sa najčastejšie dopúšťame pri čistení zubov

Najčastejšia chyba, ktorej sa pri zubnej hygiene dopúšťame je čistenie zubov podľa časového intervalu. Zuby si čistíme ráno a večer,  predpísané 3 minúty a myslíme si, že to bude v poriadku. Čas čistenia zubov nie je tak dôležitý ako kvalita a správna technika. Na čistenie si vyberáme kefky s jemnými štetinami. Zubné kefky s tvrdými štetinami môžu pri nešetrnom používaní poškodiť sklovinu. Poškodzovanie a stenčovanie skloviny spôsobuje aj čistenie zubov hneď po jedle, preto by sme sa tomu mali vyvarovať a čistiť približne až o 30 minút. Čistenie by malo prebiehať jemným tlakom a zubnou kefkou musíme prejsť vonkajšie, vnútorné aj žuvacie zubné plôšky. Zubnú hygienu by sme mali zavŕšiť použitím medzizubnej kefky a ústnej vody. Do medzizubných priestorov sa bežná zubná kefka nedokáže dostať, preto na to použijeme medzizubnú kefku alebo dentálnu niť. Dodržaním správnej a pravidelnej hygieny minimalizuje vznik nových zubných kazov a absolvovaním preventívnych prehliadok prispejeme k skorému odhaleniu začínajúcich zubných kazov, ktoré sa dajú podstatne ľahšie odstrániť, ako keď sa dostanú do neskoršieho štádia.

V magazíne https://dovodnausmev.sk/ nájdete odborné rady, týkajúce sa starostlivosti o zuby.