Ako meditovať? História a základy starovekej relaxácie

Túžite prísť na iné myšlienkové pochody a vymaniť sa z každodenného stresu? Spoznajte históriu starovekej meditácie a naučte sa ako meditovat. V dnešnej dobe sme zvyknutí robiť niekoľko vecí naraz a „multitasking“  je našou dennou rutinou. Denne sme zavalení povinnosťami doma či v práci a hlavou nám hmýri nespočetné množstvo myšlienok. Ak sa chcete aspoň na chvíľku zastaviť a nemyslieť na nič, potom by ste si mali dopriať meditáciu. Našťastie stále existuje niekoľko spôsobov ako upokojiť vystresovanú myseľ i telo a meditácia je jednou z nich. Meditovanie je lacný nástroj, ktorý však nášmu zdraviu dokonale prospieva. Všetko čo potrebujete je byť trpezlivý. Ak to s meditovaním myslíte vážne pamätajte na to, že cesta k úspechu je nevzdávať sa. Ak prekonáte možno náročnejšie začiatky, výhody meditácie môžete čerpať po celý život.

Čo je meditácia?

Slovo meditácia pochádza z latinského “meditatum”, čo v preklade znamená premýšľať. Meditácia býva tiež charakterizovaná ako prax, ktorá pomáha mlčaniu mysle. Niektorí ju dokonca popisujú ako stav bezmyšlienkového uvedomenia . Meditácia teda navodí stav, počas ktorého si plne uvedomíte svoju myseľ zároveň však ostane úplne bez „vedomia“. Možno sa vám to na začiatok zdá mierne mätúce, po čase však sami objavíte ako meditovať tak, aby ste myseľ dokázali dokonale uvoľniť.

Viete, ako meditovať?

História 

Minulosť meditácie siaha do starovekej Indie, ktorá je známa svojimi meditačnými technikami. Už v piatom storočí sa ľudia naučili umeniu ako meditovať.  Ďalšie formy meditácie sa neskôr rozvinuli v Číne a Japonsku. V minulom storočí sa meditácia stala globálnym javom a rôzny majstri dodnes prichádzajú s ich jedinečnými štýlmi a technikami meditovania.

Prečo a ako meditovať        

Tisícky vedeckých štúdií, ktoré boli vykonávané potvrdili to, čo ľudia v starovekej Indii už dávno vedeli.  Meditácia je holistický prístup k šťastnému telu a mysli. Meditácia, ako špecifický druh relaxácie prináša pozitívne účinky na psychickú, ale i fyzickú silu človeka. Ak patríte k úplným začiatočníkom dôležité je pamätať si niekoľko základných postupov. Na začiatku meditácie je dôležité nájsť si vhodné, pokojné miesto a pohodlne si sadnúť. Zachovajte si rovnú chrbticu a začnite pomaly, plynule dýchať. Najpodstatnejšie je počas meditovania ostať vedomým, čo znamená nemyslieť na množstvo informácii a sústrediť sa len na svoj dych. Na záver sa vráťte ku vnímaniu seba samého a pomaly vstaňte.

Počas určitého časového obdobia dokáže meditácia regulovať srdcovú frekvenciu i krvný tlak. Odpoveď na otázku ako meditovať správnym spôsobom nájdete po čase ukrytú priamo v sebe.