Stručný prehľad prípravy káv

Káva, nápoj, bez ktorého si niektorí ľudia nevedia predstaviť svoje ráno, deň, večer, či jednoducho svoj život, pre iných káva nemusí byť až taká podstatná, pretože ju nekonzumujú, pre iných je zas veľmi podstatná, pretože ju pripravujú a servírujú. Nie je káva ako káva a už vôbec nie je prípravy kávy ako príprava kávy. Káva sa rozdeľuje na veľké množstvo typov a druhov, najzákladnejším delením vieme kávu rozdeliť na mletú kávu a druhým typom je zrnková káva. Následne sa z tohto rozdelenia vieme viac prehĺbiť a kávy deliť podľa ich prípravy. Keď prídete do kaviarne na kávu, alebo si chcete kávu pripraviť v pohodlí domova, určite máte takú, ktorú preferujete a teda na jeho prípravu nepotrebujete žiadne návody, či vysvetlenia.

Aké kávy poznáte?

Zrnková káva na mnoho spôsobov
Typy zrnkovej kávy

Ak však prídete do kaviarne, môže sa stať, že z názvov káv zostanete jemne zmätený a práve z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že vám typy káv podľa príprav trochu priblížime. Základom je vždy zrnko kávy, teda zrnková káva, ktorá sa neskôr mení na nápoj. Poďme teda nato. Základným kúskom kávy je určite espresso, ide o kávu, ktorá je v malej šálke, podáva sa jej približne 30 ml, je charakteristické svojou výraznou chuťou. Ak chcete ešte niečo menšie od espressa, je potrebné si pýtať ristretto, ktorého sa podáva približne 20 ml. Ak ste milovník kávy, avšak potrebujete jej mať v šálke viacej, určite siahnite po lungu, čo je vlastne espresso doliate vodou, a to v pomere jedna ku jednej, ak ani toto nie je pre vás uspokojivá šálka kávy, vypýtajte si od čašníčky americano, ktoré je pripravené do veľkej šálky v pomere jedna dávka kávy a päť dávok vody. Toľko asi ku základným rozdeleniam kávy, potom sa medzi kávami vyskytujú kávy ako sú cafe latte, cappuccino, macchiato a podobne, čo sú kávy, ktoré sa špecificky pripravujú a dopĺňajú mliekom.

Ako si pripraviť kávu doma?

Ako sme už spomínali, príprava kávy je možná aj doma, avšak je potrebné mať nato buď kávovar, prípadne si ju vedieť spraviť iným spôsobom. Chuť kávy sa odvíja nie len od toho o akú kávu ide, ale aj od jej prípravy, avšak čím kvalitnejšia káva, tým lepšia a výraznejšia chuť. Ak máte záujem o kvalitnú kávu a očarila vás práve zrnková káva, určite sa obráťte na internetové stránky spoločnosti https://www.caffeitaliano.sk/.