Dokonalé moravské koláče. Ako od babičky

Asi každá gazdinka má svoj dokonalý recept na to svoje kysnuté cesto. Taký, ktorý sa dedí z generácie na generáciu a ktoré si každý uchová. Každých kysnutý koláčik sa robí inak. Áno, základné ingrediencie ako droždie, teplá voda, cukor, múka a vajíčko sa nemenia ale niekto pridáva maslo, niekto olej, jogurt, smotanu… A tak potom pod rukami mamičiek a babičiek vznikajú tie najlepšie moravské koláče, lekvárové buchty, dukátové buchtičky, koláče s posýpkou a podobne. No každá gazdinka vie, že nie len recept je veľmi dôležitý ale čerstvé a voňavé suroviny. Len vďaka nim sa dajú upiecť chrumkavé vynikajúce moravské koláče alebo iné výborné výrobky z kysnutého cesta.

Tajomstvo moravských koláčov

Torty a moravské koláče
Dezerty a moravské koláče

Moravské koláče sú labužníckym pôžitkom pre každého, kto má rád kúsok tajomstva, slivkový lekvár, posýpku a voňavé zlatisté cesto. Prekvapením je tvaroh schovaný vo vnútri cesta. A tak pri zahryznutí máte možnosť vychutnať si sladké cesto s tvarohom slivkovým lekvárom a posýpkou. No nie len tvaroh je tajnou ingredienciou. Asi sa všetky mamičky či babičky zhodnú v tom, že tou najdôležitejšou ingredienciou pri pečení nie len moravských koláčov je láska. Láska ku všetkým, ktorým je tento fantastický hotový výrobok určený. Ku všetkým, ktorým zaplní prázdne brušká, ku tým našim najmenším, ktorí po každom zahryznutí urobia to slastné hmmmm a ktorých noštek ostane poznačený slivkovým lekvárom.

Tie pravé recepty

Asi nie každý pozná recept na dobré poctivé domáce moravské koláče. Ako už prv napísané, v prvom rade je dôležitý dobrý výber čerstvých potravín. Droždie, cukor, múka smotana, vajíčka, múka, tvaroh, slivkový lekvár, hrozienka, citrónová kôra… Potom sa dáte s chuťou do práce. Urobiť kvások, cesto, nechať kysnúť, vyvaľkať, naplniť tvarohovou plnkou, na vrch dať slivkový lekvár, posýpku a šup do rúry. Potom už len počkať, kým sa upečú a chvíľku počkať, kým ochladnú. No a potom sa už len s chuťou pustiť do tých najlepších moravských koláčov. Podrobný recept a postup na moravské koláče ale aj na iné dobroty z kysnutého cesta nájdete na nasledujúcej internetovej stránke: https://www.sweet-family.sk/ Vyskúšajte, určite neoľutujete.