Nízkoenergetické domy sú doslova hitom v oblasti bývania!

Ako to už býva vo všetkom, aj v oblasti bývania môžeme sledovať, ako sa postupne vyvíjajú rôzne trendy. V súčasnosti sa pri výstavbe kladie dôraz najmä na to, aby bol dom čo najrýchlejšie postavený, no aby zároveň spĺňal požiadavku čo najnižšej spotreby energie. Ide teda o to, aby bol čo najviac ekologický a aby majitelia takéhoto domčeka ušetrili na ročnej spotrebe energií. Pýtate sa, ako sa to dá dosiahnuť? Nízkoenergetické domy nie sú na trhu ničím novým, avšak postupne prechádzali zdokonaľovaním až do dnešnej podoby. Sú to skutočne unikátne stavby, ktoré dokážu majiteľom ušetriť nemalé peniaze za vykurovanie či teplú vodu. Prečítajte si o nízkoenergetických domoch viac!

Mnohí sú stále voči nízkoenergetickým domom skeptickí

Nízkoenergetické domy šetria vaše financie

Bývanie v nízkoenergetickom dome

Keď sa povie pojem nízkoenergetický dom, častokrát sa stretávame s nesprávnou interpretáciou. Ľudia pod týmto pojmom chápu narýchlo postavený montovaný dom, ktorý nedisponuje rovnakými kvalitatívnymi vlastnosťami, ako napríklad murovaný. Nízkoenergetické domy však môžu byť postavené z čohokoľvek. Zákon o energetickej hospodárnosti budov totiž neurčuje, z čoho má byť dom postavený, ale aká má byť jeho maximálna ročná spotreba energie. Tá sa dá približne dopredu vypočítať na základe stavebných parametrov domu. Pri nízkoenergetickom dome je ročná spotreba energie stanovená do výšky 50 kWh/m². Cieľom novelizácií zákonov je to, aby po roku 2020 boli všetky novopostavené budovy nízkoenergetické, dá sa povedať, že v tomto prípade ultranízkoenergetické. 

Kupujete alebo staviate nízkoenergetický dom?

Kúpa i výstavba nízkoenergetických domov má svoje pre aj proti. Pokiaľ kupujete svoj prvý nízkoenergetický dom, pravdepodobne by ste sa nemali unáhliť. Každý takýto dom by mal mať certifikát, v ktorom je skutočne potvrdená jeho nízkoenergetickosť. Zároveň si naštudujte, aké štandardy by mal nízkoenergetický dom spĺňať a pri obhliadkach sa pýtajte na všetko, čo vás zaujíma. Ľudia si pojem „nízkoenergetický“ radi zamieňajú za pojem „zateplený“. Pri výstavbe nového nízkoenergetického domu môžete buď osloviť firmu, ktorá sa takýmto stavbám venuje, alebo si dom postavíte sami. Vedzte, že nízkoenergetické domy sú o niečo drahšie ako tie klasické. Všetko však súvisí s kvalitou použitých materiálov. Vstupná investícia sa vám rozhodne vráti v podobe takmer nulových nákladov na energie. 

Oveľa viac o nízkoenergetických domoch nájdete na webovej stránke https://odzakladov.sk/.