Fotovoltaický systém je tým správnym riešením

Slnko nám vo viacerých smeroch uľahčuje život a tak tomu bolo odjakživa. Vďaka slnečnej energii dokážeme už vlastnoručne vyrábať aj elektrickú energiu. Využívanie slnka pri výrobe elektrickej energie sa stáva veľmi populárnym. Fotovoltaické systémy dnes už nájdeme nielen v rodinných domoch, ale aj na strechách hospodárskych budov či poľnohospodárskych objektov. Tento spôsob výroby elektrickej energie sa zaraďuje medzi tie ekologické. Mnohých však od ich inštalácie odrádza vyššia obstrávacia cena za toto zariadenia. Výhodou je, že v súčasnosti sa dá získať dotacia na fotovoltaiku. Zaujíma vás, ako sa dá získať, čo pre to treba urobiť a aké sú podmienky jej získania? Prečítajte si viac v tomto článku.

Dotácia na fotovoltaiku už nie je ničím nedosiahnuteľným

Ešte donedávna bol zisk dotácie takmer nemožný. Záujemcov bolo mnoho a počet vydaných poukážok bol nízky. V súčasnosti sa však fotovoltaické systémy stali natoľko obľúbenými, že vláda podporuje ich realizáciu práve pomocou rozdaných poukážok. Dnes už je dotácia na fotovoltaiku prístupná každému, kto splní podmienky. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt fotovoltaikaŠtátna dotácia na fotovoltaiku je udeľovaná vo forme poukážok. Poukážku je možné získať na zariadenia s výkonom do 10 kW. V prípade fotovoltaického systému je veľkou výhodou aj to, že je tiež možné získať aj bonus za akumuláciu elektrickej energie. Ak sa domácnosti podarí vyrobiť energiu, ktorú však nie je schopná spotrebovať sama, môže ju dodať do verejného distribučného systému. Výška dotácie je však ohraničená. Hodnota získanej poukážky je ohraničená sumou 1200 Eur na 1 kW inštalovaného výkonu v prípade fotovoltaických panelov pri inštaláciách, ktorých výkon nepresahuje 1 kW. V tomto prípade je tiež možné získať aj bonus za akumuláciu elektriny. Bonus za akumuláciu elektrickej energie je stanovený na hodnotu 180 Eur/kWh z kapacity akumulátora, ktorý má dobu vybíjania maximálne 100 hodín.

V čom spočívajú najväčšie výhodu dotácie na fotovoltaiku?

Ak sa domácnosti podarí dotáciu získať, obstarávacia cena za toto zariadenie sa podstatne zníži. Odhaduje sa, že dotácie znížia cenu až o takmer 30 %. Tým, že dotácie robia tieto zariadenia lacnejšími, sú prístupnejšie aj širšiemu okruhu ľudí. Fotovoltaický systém sa tiež zaraďuje medzi zariadenia, ktoré ekologickým spôsobom elektrickú energiu vyrábajú. Ich činnosť nevplýva na životné prostredie a rovnako pracujú tak, že neprodukujú žiadne externality, ktoré by negatívne vplývali na naše životné okolie. Veľkou výhodou v prípade fotovoltaického systému je aj to, že ten, kto sa rozhodne nainštalovať v jeho domácnosti alebo prevádzke fotovoltaické články sa stane výrobcom aj spotrebiteľom vlastnej elektrickej energie. Elektrinu si domácnosť vyrobí aj vlastnoručne bez toho, aby musela byť odkázaná na verejných dodávateľov.