Drevorezba – jedinečný bytový doplnok

Aj vy hľadáte pre svojho priateľa, rodinu či blízku osobu originálny a krásny darček? Čo tak poobzerať sa po drevorezbe, ktorá patrí medzi ručnú prácu šikovného rezbára? Originálnych a ručne vyrobených kúskov je v ponuke obchodov čoraz menej a menej. Všetky obchody ponúkajú iba sériovo vyrábané interiérové či exteriérové dekorácie, hračky a ďalší sortiment, ktorí je navyše dovážaný zo zahraničia. Práve drevorezba sa od týchto rovnakých výrobkov líši jej originálnosťou. Každý rezbár v nej totiž uložil kúsok svojho citu, času a zmyslu pre detail. Žiadna iná drevorezba nebude preto rovnaká a nemôže sa tak stať, že ju bude mať niekto iní či už to bude vaša suseda, známa alebo rodina.

Drevorezba je spojená s minulosťou našich predkov

S drevorezbou sa dá oživiť interiér aj exteriér

Ruža z dreva

Drevorezbou si ľudia spríjemňovali svoje voľné chvíle od nepamäti. Po náročnom dni na poli alebo pri dobytku bolo rezbárstvo akousi formou vytúženého oddychu. Rezbárstvo má svoju dlhoročnú tradíciu avšak postupne sa bohužiaľ z regiónov vytráca. Tomuto remeslu väčšinou ostali verní tí, ktorých to učili ich otcovia, starý otcovia alebo praotcovia. Drevorezba je však krásnym koníčkom na dlhé chvíle alebo pre tých, ktorých práca s drevom napĺňa a robí ich šťastným. Hovorí sa, že drevo má upokojujúce účinky a možno preto si ho tak radi dávame do svojich príbytkov vo forme nábytku či okrasných dekorácií.

Čo býva na drevorezbe najčastejšie zobrazené?

Na drevorezbe sa najčastejšie zobrazujú obrázky tvárí blízkych, všetkých svätých, lesných či poľnohospodárskych zvierat alebo sa zachytáva prekrásna príroda slovenských krajov. Skúsený rezbár vie do dreva vyčarovať čokoľvek o čo ho požiadate. Drevorezba tak nemusí byť iba v podobe väčších či menších obrazov, ale napríklad aj v okrasných drevených soškách. Drevené sošky nenápadne oživia a zútulnia každú miestnosť. Krásnu drevorezbu možno vidieť vo viacerých slovenských mestách a to  napríklad v Rajeckej Lesnej, Košiciach alebo v Levoči. Napríklad celosvetovo známy betlehem v spomínanej Rajeckej Lesnej navštívi každoročne niekoľko tisíc ľudí. To znamená, že o toto tradičné remeslo je stále záujem a turisti ho s obľubou vyhľadávajú.

Drevo je teda materiál, ktorý je obľúbený najmä kvôli jeho kráse, prirodzenosti a aj kvôli ľahkému spôsobu opracovania. Nielen vďaka týmto vlastnostiam si získal mnoho milovníkov, ktorí ho uprednostnia pred inými materiálmi akými sú plast, kov alebo napríklad sklo. Ak chcete vedieť ako sa o drevorezbu či drevený nábytok správne starať navštívte webovú stránku www.carodreva.sk. Okrem praktických rád tam nájdete aj množstvo inšpirácií ako s drevom pracovať alebo ako mu opäť vdýchnuť život.