Drevený altánok je miesto, kde môžete tráviť krásne letné dni

Uvažujete o tom, že si postavíte na záhrade niečo, kde by ste mohli tráviť krásne letné dni? Ak áno, tak pravdepodobne drevený altánok je skvelým riešením. Je to neskutočné miesto, kde môžete tráviť krásne letné dni i večere. Dreveny altanok je miestom, kde môžete si posedieť s rodinou, priateľmi, využiť ho na rodinné oslavy alebo si len chcete vychutnať v príjemnom prostredí svoju kávu. Okrem dreveného altánku, môžete uvažovať aj o stavbe murovaného altánku, ktorý má tiež svoje výhody. Murovaný altánok je drahší, no vydrží vám dlhšie než drevený altánok, o ktorý sa potrebujete pravidelne starať. Avšak veľkou výhodou je, že drevený altánok je vytvorený z prírodného materiálu, ktorý sa zaručene hodí do vašej záhrady.

Potrebujete stavebné povolenie?

Dreveny altanok a jeho stavba
Stavba dreveného altánku

Ak uvažujete, že si postavíte drevený altánok alebo dokonca aj murovaný, musíte si zistiť, či nepotrebujete stavebné povolenie. Stavebné povolenie si nevyžadujú altánky, ktoré majú pevné základy, no ich rozloha nie je viac než 25m2 a výšku nepresiahne 5m. Takéto drevené altánky sú ako drobné stavby, ktoré je potrebné ohlásiť len na úrade. Väčšie altánky si už vyžadujú stavebné povolenie. Ak si však kúpite montovaný altánok alebo základy nebudú spojené so zemou, tak nepotrebujete tiež stavené povolenie a takáto stavba musí byť ani ohlásená.

Situovanie altánku je veľmi dôležité!

Ak uvažujete, že si postavíte drevený altánok, musíte premyslieť, kde bude najvhodnejšie miesto. Musíte o všetkom dopredu popremýšľať. Napríklad by vám umiestnenie altánku ďaleko od domu z praktických dôvodov nemusel vyhovovať, ak by ste museli všetko prenášať do altánku. Avšak drevený altánok by nemal byť zas veľmi blízko  pri dome, aby vám netienil, prípadne aby vám znemožnil výhľad. Premyslite si, aby ste mali prístup k elektrine, aby ste mali tam prípojku alebo aby bolo možné elektrinu dotiahnuť. Drevený altánok situujte veľmi blízko plotu, aby ste v prípade oslavy nerušili susedov, no nie vždy sa dá toto kritérium zohľadniť. Drevený altánok je skvelým miestom na trávenie voľného času. Ak je dostatočne veľký, môžete si namontovať aj kuchynku a postaviť napríklad aj pec na pizzu. Tak celý rozmer altánku naberie iný rozmer. Budete vedieť pripraviť jedlo v altánku, nemusíte behať stále do domu po niečo, pretože v kuchynke budete mať všetko, čo budete potrebovať. Ak chcete vedieť viac o altánkoch, prípadne hľadáte niekoho, kto vám postaví drevený altánok priamo no na mieru, navštívte webovú stránku https://www.e-altanky.sk/.